Dodatkowe usługi
Grota solna – działanie Właściwości zdrowotne jaskiń solnych
Przebywanie w grotach solnych wywiera szereg korzystnych działań na rozmaite dolegliwości naszego organizmu. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ oddechowy. Klarowne powietrze bogate w mikroelementy pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych i ułatwia chociażby rozluźnienie mięśni oskrzeli, co jest szczególnie ważne u osób cierpiących na astmę oskrzelową. Pozytywne właściwości groty solnej można także zaobserwować u pacjentów z chorobami układu krążenia, jednym z rezultatów jest wspomaganie regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Komora solna to nieoceniona wartość we wspomaganiu leczenia chorób dermatologicznych i alergii, odnotowuje się łagodzenie objawów łuszczycy przy regularnym korzystaniu z przebywania w grocie. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, pobyt w grocie solnej może przyczyniać się do redukcji wagi, wspomagać walkę z cellulitem, a także wpływać na kondycję i wygląd skóry, pozostawiając ją odpowiednio jędrną i oczyszczoną. Ma to znaczenie także w leczeniu zmian trądzikowych.
Grota solna – wskazania
Działanie groty solnej daje pozytywne efekty dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieje wiele wskazań do korzystania z seansów z wykorzystaniem takiej komory. Ich ilość pokazuje jak bardzo wszechstronne oddziaływanie cechuje związek chemiczny, jakim jest sól.
Wskazania do korzystania z groty solnej to:
• stany zapalne oraz choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych,
• alergiczne choroby skóry – topowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe,
• schorzenia przewodu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego,
• choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe,
• schorzenia narządu ruchu o podłożu reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym,
• dystonia neurowegetatywna,
• zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy,
• zaburzenia nerwicowe, depresje, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia o podłożu stresowym,
• otyłość i problemy z utrzymaniem wagi.
W ciąży korzystanie z groty solnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ale z reguły nie jest przeciwwskazane. Należy jednak rozpatrywać taką ewentualność w sposób niezwykle indywidualny.
Grota solna – przeciwwskazania:
Tak jak każdy rodzaj zabiegu oraz sposobu leczenia, korzystanie z groty solnej jest w niektórych przypadkach przeciwwskazane. Mimo, że jest to sposób niezwykle bezinwazyjny i w zasadzie polega na poddawaniu organizmu ekspozycji na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz specjalistycznie przygotowanego pomieszczenia to należy przestrzegać pewnych zasad.
Przeciwwskazania do korzystania z seansu w jaskini solnej to przede wszystkim:
• klaustrofobia,
• reakcja uczuleniowa na jod,
• nadczynność tarczycy,
• nowotwór,
• gruźlica,
• ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne,
• choroba wieńcowa,
• nietolerancja niskich temperatur,
• ciężkie infekcje dróg moczowych,
• odmrożenia.
CENA:
20zł od osoby
seans trwa 1h
do chaty wchodzi 8 osób
Dla naszych gości, korzystanie z chaty solnej jest wliczone w cenę pobytu.
Domek do apiterapii
Od maja do końca września istnieje możliwość skorzystania z inhalacji w Apidomku w Naszej Agroturystyce znajdującej się w Jarnołtówku u podnóża Gór Opawskich!!!
Powietrze ulowe
Ogrom zapachów wydzielanych przez ul to feromony pszczele, których znajdziemy kilka rodzajów. Inne feromony wydzielają robotnice, a inne sama matka. Najciekawszy z nich to feromon czerwiu (larw pszczół), który „woła”: jestem głodny, daj mi jeść, tym samym pobudzając pszczoły do opieki nad czerwiem.
Części lotne feromonów to frakcje wonne olejków eterycznych, które w miodzie nie występują. Sporo z nich jest bowiem wcześniej odparowywane. Wśród tych frakcji znajdują się:
• geraniol, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
• nerol – olejek, który znajduje się także w kwiecie pomarańczy – ma działanie antydepresyjnie, uspokajająco, reguluje problemy menopauzy.
W samym powietrzu ulowym Japończycy wyodrębnili ponad 60 substancji lotnych!!! Znajdziemy w nim także składniki żywic z propolisu, które się utleniają.
To tyle jeśli chodzi o sam skład tej cudowniej mieszanki. Sam zapach z ula ma także specyficzny aromat, oczywiście w tym dobrym słowa znaczeniu.
Żeby to sobie uzmysłowić wystarczy sobie wyobrazić, że nektar z kwiatów, który pszczoły przynoszą do ula ma aż 80% wody. To jeszcze nie jest miód. Do tego potrzebne jest sporo czasu i pracy pszczół, które odparowują nektar, żeby zawartość wody była mniejsza niż 20%. W całym procesie woda w postaci pary unosi się w górę, wprost do domku uloterapii i układu oddechowego osoby uczestniczącej w terapii.
Inhalacja polega na wdychaniu powietrza z uli pszczelich, które wydostaje się z nich do wnętrza pomieszczenia, w którym przebywa człowiek. Powietrze pochodzące z ula pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów. Dodatkowym atutem jest możliwość przebywania w otoczeniu tak dużej ilości pszczół🐝, gdzie centralną strefę stanowi silne biopole – potencjał energetyczny matki pszczelej, a powietrze jest zjonizowane.Wdychanie powietrza z uli, dzięki zawartym w nim flawonoidom, neutralizuje szkodliwe dla organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne za jego starzenie się🙂
Nieodczuwalne dla kuracjusza wibracje, które powstają w ulu korzystnie oddziałują nie tylko na ogólny stan organizmu, ale również na tępo przemian materii. Z kolei woń naturalnego miodu, propolisu, wosku, pyłku pszczelego ma dobroczynny wpływ na praktycznie wszystkie układy narządowe człowieka: centralny układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy. Szybko zauważalnym efektem jest zdecydowana poprawa jakości snu🛏️💤
Do najbardziej popularnych wskazań do zastosowań Uloterapii są:
• stres,
• bezsenność,
• syndrom ciągłego zmęczenia,
• nerwice,
• choroby serca – podwyższone ciśnienie krwi,
• choroby układu oddechowego(zapalnie oskrzeli,astma oskrzelowa),
• choroby układu moczowego ( zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie nerek),
• choroby reumatyczne.
Nasz „Domek do Apiterapii” wykonany jest w pełni z naturalnych materiałów przez profesjonalną firmą Pana Bartłomieja Dudy(serdecznie polecamy:)), we wnętrzu znajdują się 2 leżanki a pod nimi ule z pszczołami zabezpieczone specjalnymi siatkami dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie🙂. W jednym domku może znajdować się kilkaset tyś pszczół i można z niego skorzystać podczas seansu , zalecamy seanse 30 minutowe, istnieje także możliwość a po wcześniejszym uzgodnieniu terminu umówić się na nocowanie !!!🛏️💤
Podczas inhalacji w Apidomku można wygodnie siedzieć lub przebywać w pozycji leżącej. Podczas seansu można skorzystać z książek📖 z Naszej leśnej czytelnii.
CENA:
30zł od osoby
seans trwa 30 min
Dla naszych gości, korzystanie z Apidomku jest wliczone w pobyt.
Sauna
Co daje saunowanie? Właściwości zdrowotne i korzyści z sauny
Przebywanie w gorącym pomieszczeniu, jakim jest sauna, powoduje zwiększenie temperatury ciała człowieka do ok. 40 stopni Celsjusza, co skutkuje intensywnym poceniem oraz zwiększeniem wartości tętna. Sauna może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, poprawiając krążenie krwi, obniżając skurczowe i rozkurczowe ciśnienie oraz wspierając pracę serca. Dane naukowe sugerują również, iż regularne korzystanie z sauny może przyczynić się do obniżenia prawdopodobieństwa zgonu, niezależnie od konwencjonalnych czynników ryzyka.
Korzystanie z sauny może przyczynić się do zwiększenia ilości erytrocytów i poprawy gospodarki tlenowej, a co więcej, może powodować przyspieszenie metabolizmu i przemiany materii, a także powysiłkowej regeneracji. Sauna może również usprawniać mechanizmy związane z regulacją temperatury ciała i sprzyjać oczyszczaniu organizmu, stanowiąc skuteczną metodę detoksykacji. To forma relaksu, która może także korzystnie oddziaływać na pracę układu immunologicznego, przyczyniając się do zwiększenia poziomu białych krwinek, limfocytów, neutrofili i bazofili w organizmie oraz poprawiając ogólną odporność organizmu.
Sauna może obniżać napięcie mięśni oskrzeli i korzystnie wpływać na górne drogi oddechowe, zmniejszając ryzyko rozwoju niektórych chorób układu oddechowego, a co więcej, może poprawiać również stan skóry. Częste korzystanie z sauny może skutkować zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem, a także może sprzyjać zwiększonemu uwalnianiu hormonu wzrostu (HGH).
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż sauna wykorzystywana jest powszechnie jako forma relaksu - to zabieg, który wzmaga uwalnianie endorfin, poprawia nastrój i samopoczucie, a także redukuje stres i zmęczenie.
Jak korzystać z sauny? Zasady saunowania
Sauna to miejsce znane już od czasów starożytnych, jednak nawet współcześnie nie każdy wie, jakie są prawidłowe zasady korzystania z sauny. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem przygody z saunowaniem powinna być konsultacja lekarska, aby zweryfikować, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do korzystania z takiej formy relaksu.
Bezpośrednio przed wejściem do sauny należy natomiast zdjąć biżuterię, a do pomieszczenia nie należy wnosić żadnych sprzętów elektronicznych. Ponadto ważne, aby przed saunowaniem umyć całe ciało i porządnie je wytrzeć. Z sauny należy korzystać nago. Do suchej sauny warto zabrać ze sobą ręcznik, aby na nim usiąść, natomiast do sauny mokrej najlepiej wchodzić bez dodatkowych tekstyliów. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z sauny z osobą towarzyszącą, która w momencie gdy się gorzej poczujesz, pomoże Ci opuścić pomieszczenie.
Podczas pobytu w saunie należy stopniowo zwiększać poziom swojego położenia, po kolei pokonując stopnie, znajdujące się w pomieszczeniu. Przed wyjściem z sauny nie należy leżeć, lecz warto przyjąć pozycję siedzącą, aby nie doprowadzić do omdlenia. Z kolei po opuszczeniu obiektu należy stopniowo schładzać ciało - tuż po wyjściu z sauny należy udać się pod prysznic, i polewać całe ciało ciepłą wodą, stopniowo obniżając jej temperaturę. Następnie warto odpocząć i dobrze nawodnić organizm.
Jak często można korzystać z sauny?
Częstotliwość korzystania z sauny zależy m.in. od stanu zdrowia, a także rodzaju zabiegu. Przyjmuje się, iż z sauny fińskiej można korzystać maksymalnie trzy razy w tygodniu, z kolei z łagodniejszych form saunowania, np. z sauny na podczerwień, nawet raz dziennie.
Sauna a wyniki sportowe - co daje sauna po treningu?
Sauna to doskonała forma odpoczynku, która świetnie sprawdzi się jako chwila relaksu po zakończeniu intensywnego treningu, czy też jako moment odprężenia przed ważnymi zawodami. Co ciekawe, dane naukowe sugerują, iż sauna może korzystnie wpływać na zdolności wysiłkowe wśród sportowców. Stres cieplny związany z korzystaniem z sauny może bowiem poprawiać sprawność fizyczną poprzez zwiększenie wydolności i wytrzymałości krążeniowo-oddechowej, powodując m.in. poprawę pomiarów oddechowych, takich jak np. VO2max. Sauna może także poprawiać mechanizmy termoregulacyjne podczas ćwiczeń wytrzymałościowych i pozytywnie wpływać na zachowanie masy mięśniowej. Może też zmniejszać częstotliwość przerw w treningach, wynikających z występowania różnego rodzaju infekcji czy chorób, a także może przyspieszać powysiłkową regenerację i rozluźniać napięte mięśnie.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Pomimo wielu korzyści wynikających z korzystania z sauny, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej formy relaksu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby borykające się z chorobami układu krążenia - przed skorzystaniem z sauny najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby omówić, czy saunowanie stanowi bezpieczną formę aktywności w kontekście towarzyszących dolegliwości.
Ponadto z saunowania powinny zrezygnować osoby cierpiące na:
• żylaki
• zakrzepy
• kobiety w czasie menstruacji
• osoby przeziębione
• borykające się z nadczynnością tarczycy
• świeżo po zabiegach operacyjnych
• z epilepsją
• z miażdżycą
• z chorobami zakaźnymi.
CENA:
200zł za rozpalenie sauny na 1h
Nasza sauna przystosowana jest dla 4-6 osób.